Crna Gora od 20. oktobra 2024. godine uvodi zabranu pojedinih vrsta plastičnh kesa, u skladu sa novim Zakonom o upravljanju otpadom donetim u aprilu ove godine
Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore, organizovalo je pres konferenciju „Predstavljanje novina Zakona o upravljanju otpadom, sa posebnim osvrtom na zabranu upotrebe plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu“ na kojoj su predstavljeno i uveođenje zabrane upotrebe određenih plastičnih kesa i pooštravanje kaznenih mera za kršenje ekoloških zakona.
Zakon o upravljanju otpadom u Republici Crnoj Gori usvojen 4. aprila ove godine, stupio je na snagu 20. aprila.
Novi Zakon o upravljanju otpadom u Crnoj Gori donosi zabranu upotrebe plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu od 20. oktobra. Kako se ističe na zvaničnom sajtu Vlade Crne gore, Zakon je u skladu s najvišim evropskim standardima i predstavlja ključan korak ka stvaranju čistije i ekološki održive Crne Gore.
Ministar ekologije, Damjan Ćulafić, prilikom predstavljanja istakao je da „Zakon pruža moderan i efikasan okvir za upravljanje otpadom, uključujući razvoj zelene ekonomije i zaštitu prirodnih resursa. Zakon predviđa i proširenu odgovornost proizvođača, koja uključuje ambalažu, elektronsku opremu, baterije, vozila, i gume.“
Jedna od najvažnijih komponenti zakona je zabrana korišćenja laganih plastičnih kesa (debljine 15-50 mikrona), kao i raznih drugih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu poput tanjira, slamki, i pribora za jelo. Kazne za kršenje ovih pravila se kreću od 1.000 do 40.000 eura.
Takođe, crnogorski Zakon o upravljanju otpadom predviđa plaćanje posebne naknade za odlaganje mešanog komunalnog otpada, čime se želi podstaknuti reciklaža i smanjenje količine otpada na deponijama. Na ovaj način, Crna Gora nastoji da sprovodi principe cirkularne ekonomije, smanji negativan uticaj na životnu sredinu i ispuni svoje obaveze kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.
Izvor: Vlada Crne Gore
Fotografija: Pexels/Pavel Sadilov