PPWR – Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu – koju je Savet Evrope danas i formalno usvojio propisuje nova pravila za manje ambalažnog otpada i više ponovne upotrebe u EU. Odnosi se za sve koji proizvode ambalažu, koriste za pakovanje svojih proizvoda ili stavljaju na tržište EU iz zemalja van Evropske unije
Očekivanja od upravo potvrđene Uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPWR) su da značajno smanji stvaranje ambalažnog otpada postavljanjem obavezujućih ciljeva za ponovnu upotrebu, ograničavanjem određenih vrsta ambalaže za jednokratnu upotrebu i zahtevanjem od ekonomskih operatera da minimiziraju upotrebljenu ambalažu. PPWR obuhvata ceo životni ciklus ambalaže.
Uredba će početi da se primenjuje 18 meseci od dana stupanja na snagu
Bezbedna, održiva i reciklažna ambalaža
Nova pravila PPWR-a uključuju, između ostalog, sledeće zahteve za pakovanje:
- ciljevi za 2030. i 2040. minimalni procenat recikliranog sadržaja (do 65% za plastične boce za jednokratnu upotrebu do 2040.);
- minimiziranje težine i zapremine pakovanja i izbegavanje nepotrebnog pakovanja;
- minimiziranje supstanci koje izazivaju zabrinutost, uključujući ograničavanje stavljanja na tržište ambalaže za kontakt sa hranom koja sadrži per- i polifluorovane alkil supstance (PFAS) ako premašuju određene pragove.
Zahtevi za etiketiranje, obeležavanje i informacije (npr. o sastavu materijala ili recikliranom sadržaju) treba da olakšaju izbor potrošaču.
Plastična ambalaža za jednokratnu upotrebu
PPWR uvodi ograničenja za plastičnu ambalažu za jednokratnu upotrebu za:
- prethodno upakovano voće i povrće manje od 1,5 kg;
- hranu i piće punjene i konzumirane u hotelima, barovima i restoranima;
- pojedinačne porcije začina, soseva, kreme za mleko i šećera u hotelima, barovima i restoranima;
- mali kozmetički i toaletni proizvodi za jednokratnu upotrebu koji se koriste u sektoru smeštaja (npr. bočice za šampon ili losion za telo);
- veoma lagane plastične kese (npr. one koje se nude na pijacama za rasute namirnice).
Ponovna upotreba
Uredba postavlja nove obavezujuće ciljeve ponovne upotrebe za 2030. i indikativne ciljeve za 2040. Ciljevi se razlikuju u zavisnosti od vrste ambalaže koju koriste operateri (na primer, obavezujući ciljevi od 40% za transportnu i prodajnu ambalažu i 10% za grupno pakovanje) .
Prema novim pravilima, svi koje nude proizvode „za poneti“ će morati da ponude kupcima mogućnost da donesu sopstvene kontejnere u koje se pune hladni ili topli napici ili gotova hrana, bez dodatne naknade.
Današnje formalno usvajanje od strane Saveta Evrope označava poslednji korak u redovnoj zakonodavnoj proceduri. Uredba će sada biti objavljena u Službenom listu EU i stupiće na snagu. Primena će početi 18 meseci od dana stupanja na snagu.
PROČITAJTE JOŠ: Šta znamo o PPWR, najnovijoj EU Uredbi o ambalaži i ambalažnom otpadu
Šta je prethodilo PPWR-u
Iako su stope reciklaže porasle u EU, količina otpada koji se stvara od ambalaže raste brže od količine recikliranog. EU je 2022. godine proizvela skoro 186,5 kilograma otpadne ambalaže po osobi, od čega je 36 plastična ambalaža. To znači da se svaki dan proizvede pola kilograma ambalažnog otpada po osobi u EU.
Sadašnja direktiva EU o ambalaži i ambalažnom otpadu je prvi put usvojena 1994. godine i više puta je revidirana. Ona postavlja pravila za sprečavanje i upravljanje ambalažnim otpadom u zemljama članicama EU. Međutim, nekoliko procena direktive je pokazalo da ona nije uspela da smanji negativne uticaje ambalaže na životnu sredinu.
U tom kontekstu, Komisija je u novembru 2022. godine iznela predlog uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu koja bi zamenila postojeću Direktivu i ažurirala postojeći okvir za ambalažu i ambalažni otpad tokom čitavog životnog ciklusa, ka cirkularnoj ekonomiji i klimatskim promenama.
Evropski parlament i Savet usvojili su svoje stavove o predloženoj uredbi u novembru, odnosno decembru 2023. godine. Oni su postigli privremeni sporazum 4. marta 2024. nakon dve runde neformalnih pregovora.
Izvor: EU
Foto:Pexel/Adrien Olichon